Overslaan en naar de inhoud gaan

Kijkje achter de schermen

Kijkje achter de schermen

Datum

Status

Gestart

Plaats

Weg

R30
N337

Achter de schermen van de werken

Renovatie van het Zuidervaartje - oktober 2026

Wie vandaag langs de werfzone aan de Generaal Lemanlaan passeert, ziet de werf bovengronds elke dag veranderen. Maar ook onder het kruispunt wordt er stevig gewerkt: daar worden de kokers van het Zuidervaartje vernieuwd.

“Dat is een van de meest uitdagende onderdelen van deze werken”, zegt Guy Ameele, projectmanager van het Agentschap Wegen en Verkeer. “Het kruispunt wordt niet opgebroken, we hebben niet veel plaats en het Zuidervaartje moet in gebruik blijven”, vult Dries Ide, werfleider van het Agentschap Wegen Verkeer, aan. “Een technisch huzarenstukje”, aldus beiden. 

Koker per koker wordt vernieuwd 

Onder de Generaal Lemanlaan ligt het Zuidervaartje. Bij hevige regen stroomt er tot maar liefst 15 m3 water per seconde door de twee kokers samen. “De kokers zijn meer dan 50 jaar oud en zijn aan vervanging toe. Omdat er steeds water opgevangen en afgevoerd moet worden, vernieuwen we de kokers één voor één”, aldus Ameele. 

Tip: klik op de pijltjes links en rechts om de historische foto uit 1971 en de huidige foto van het Zuidervaartje te bekijken.

“Eerst dammen we een koker af. Daarna gaan we het slib, dat zich de afgelopen decennia heeft verzameld in de koker, verwijderen”, vervolgt Ide. Als het slib weggehaald is, kan de bouw van de nieuwe kokers starten. Die kokers worden in de bestaande kokers gebouwd, met behulp van stalen profielen en platen. De kokers zijn 6,20 meter breed en zo’n 3,80 meter hoog. Wanneer de nieuwe koker stukje voor stukje in elkaar geplaatst is, wordt de ruimte tussen de oude en de nieuwe koker opgevuld met een groutmengsel. Dat is een soort vloeibare cement die een harde steen vormt, eens opgedroogd. Zo blijft het geheel waterdicht. 

“Als de werken in de ene koker achter de rug zijn, schuiven de werken op naar de andere koker. Daar wordt de koker op dezelfde manier opgebouwd. Op deze manier kan de waterhuishouding rondom de Gentpoort steeds beroep blijven doen op het Zuidervaartje”, gaat Ameele verder. 

Kruispunt moet niet open gelegd worden 

“Het is niet eenvoudig om op deze manier te werk te gaan, maar het grote voordeel van deze aanpak is dat het kruispunt niet volledig opengelegd moet worden. Zo kan de gescheiden riolering en het nieuwe wegdek van de Generaal Lemanlaan gelijktijdig met deze werken aangelegd worden”, besluit Ameele.  

Aparte opstelzone voor fietsers bovenop kokers 

De kokers van het Zuidervaartje worden ook enkele meters verlengd. Zo kan er bovengronds, op de Generaal Lemanlaan, een opstelzone voor fietsers gebouwd worden. Fietsers kunnen zich zo veilig opstellen voor de conflictvrije verkeerslichten aan het kruispunt met de Brugse Ring (R30).  

Gentpoortbrug krijgt grondige opknapbeurt - augustus 2026

Nico De Ruyter, districtshoofd bij De Vlaamse Waterweg nv, licht toe waarom de werken nodig zijn en hoe de hinder zoveel mogelijk wordt beperkt.

De Gentpoortbrug krijgt deze zomer een grondige onderhoudsbeurt om ze veilig en betrouwbaar te houden voor voetgangers, fietsers, automobilisten en de scheepvaart. De Vlaamse Waterweg nv controleert o.m. de staalstructuur, vernieuwt de wegdekbekleding en voert schilderwerken uit. Ook de leuningen, kelderluiken en elektromechanische uitrusting worden vernieuwd.

De werken lopen van 15 juni tot en met 31 augustus 2026 en worden afgestemd op de herinrichting van het kruispunt van de R30 met de brug door het Agentschap Wegen en Verkeer. Zo blijft de hinder zoveel mogelijk gebundeld.

Strakke timing op een complexe werf

Volgens districtshoofd Nico De Ruyter zit de grootste uitdaging in de combinatie van drie factoren: de technische complexiteit van de brug, de beperkte werkruimte en de strakke timing. “We werken op een zeer kleine ruimte, met verschillende ploegen tegelijk en met zo weinig mogelijk onderbreking voor de scheepvaart.”

Normaal zou een renovatie van deze omvang vier tot zes maanden duren met de brug in open stand. Bij de Gentpoortbrug kan dat niet zomaar. Door het specifieke ontwerp van de klapbrug met een ondergrondse kelder, zonder tegengewicht en met de draaias dicht bij de waterrand, zou een klassieke aanpak de scheepvaart te lang volledig stilleggen.

Uitgekiende planning beperkt hinder voor de scheepvaart

Daarom kiest De Vlaamse Waterweg nv voor een strakke werforganisatie. De renovatie wordt in 2,5 maanden afgerond. De volledige stremming voor de scheepvaart blijft beperkt tot twee weken, van 10 tot 23 augustus. Daarnaast zijn er anderhalve week met ruime vaarvensters en twee weken met beperkt oponthoud. “Tijdens de stremming zullen ongeveer vijf ploegen dag en nacht aan de slag zijn, op een werf die nauwelijks groter is dan een zakdoek”, licht De Ruyter toe. “Maar met de expertise, inzet en gezonde portie goesting die alle betrokkenen aan de dag leggen, heb ik er alle vertrouwen in dat we deze timing halen.”

Tijdens de stremming komt een ponton onder de brug. Van daaruit bouwen de aannemers een stelling op en pakken ze de brug volledig in, zodat ze veilig aan de onderkant kunnen werken en de straal- en schilderwerken gecontroleerd kunnen gebeuren.

Wat betekent dit voor het wegverkeer?

Tijdens de werken is de brug afgesloten voor het wegverkeer. Fietsers en voetgangers kunnen omrijden via de Katelijnebrug of de Kruispoortbrug. Gemotoriseerd verkeer volgt de omleiding via de Katelijnebrug.

De Vlaamse Waterweg nv investeert ongeveer 650.000 euro in de renovatie. “We beseffen dat de werken hinder veroorzaken. Maar met deze structurele onderhoudsbeurt zorgen we ervoor dat de brug opnieuw jarenlang veilig en betrouwbaar kan functioneren en zowel het scheepvaart- als wegverkeer terug vlot kan verlopen”, besluit De Ruyter.