Overslaan en naar de inhoud gaan

Nieuw dubbelrichtingsfietspad langs Waversesteenweg

Nieuw dubbelrichtingsfietspad langs Waversesteenweg

Algemeen Overzicht

Datum

Status

Binnenkort

Plaats

Weg

N4

Wat en waarom?

Veilige fietsverbinding tussen Tombeek en Overijse

De fietspaden langs de Waversesteenweg (N4), tussen de Lanestraat en de Nijvelsebaan, worden veel gebruikt door fietsers tussen Tombeek en het centrum van Overijse. Ook veel scholieren nemen deze route van en naar school.

Toch is het fietspad niet altijd veilig of comfortabel. Zo is het zuidelijke fietspad – aan de zijde van de even huisnummers – niet verhoogd en ligt het vlak naast de rijweg, over een afstand van meer dan een halve kilometer. Het autoverkeer rijdt hier net naast, aan een snelheid van 70 km/u.

De schoolroute van Tombeek naar Overijse loopt verder via de Nijvelsebaan en de Hertstraat. Hier sluit de route aan op de Terhulpensesteenweg (N253). Het kruispunt van de Hertstraat met de Terhulpensesteenweg werd begin 2024 al vernieuwd, met een nieuw middeneiland en een verlichte oversteekplaats. Zo werd het kruispunt overzichtelijker voor alle weggebruikers. Het fietspad verbeteren tussen de Lanestraat en Nijvelsebaan is een volgende belangrijke stap om de schoolroute te verbeteren tussen Tombeek en Overijse.

Ontwerp van de nieuwe fietsverbinding

Het fietspad aan de zuidelijke zijde van de weg is niet altijd even veilig of comfortabel. Daarom voeren we de volgende aanpassingen door:

  • Het fietspad wordt omgevormd tot een dubbelrichtingsfietspad van 2,5 meter breed, tussen de Lanestraat en de Nijvelsebaan.
    • Het nieuwe dubbelrichtingsfietspad sluit rechtstreeks aan op de Lanestraat. Zo kunnen fietsers tussen Tombeek en het centrum van Overijse veilig fietsen, zonder de Waversesteenweg over te steken aan de Lanestraat.
  • We leggen het fietspad aan in asfalt. Zo rijden fietsers in alle comfort tussen het centrum van Overijse en Tombeek.
  • Langs het traject van het nieuwe dubbelrichtingsfietspad worden de bermen waar nodig verstevigd met damplanken die erin geheid worden.
  • Op het kruispunt met de Nijvelsebaan wordt de verkeerslichtenregeling aangepast. 
    Fietsers en voetgangers krijgen elk apart groen licht. Zo kunnen ze in de toekomst conflictvrij oversteken. Om dit te realiseren plaatsen we nog extra verkeerslichten.
  • Daarnaast wordt de bushalte 'Nijvelsebaan' die langs deze schoolroute ligt, verhoogd aangelegd zodat reizigers van het openbaar vervoer comfortabel kunnen op- en afstappen.

Conflictvrij 

Een conflictvrije regeling: wat betekent dat? 

Als je groen licht krijgt om een weg over te steken of te kruisen, moeten weggebruikers die uit conflicterende richtingen komen, wachten. Bijvoorbeeld, terwijl deze fietser groen licht heeft om de weg over te steken, staat het licht op rood voor de automobilisten die rechts willen afdraaien en de automobilisten die uit de tegenovergestelde richting komen en links willen afdraaien: 

Klik op de afbeelding om de animatie te laten starten

Betere fietsinfrastructuur in heel Vlaanderen

Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) investeert historisch hoge bedragen in veilige en comfortabele fietspaden. In 2021, 2022 en 2023 ging het om respectievelijk 200, 181 en 176 miljoen euro. In 2024 wordt nog eens 220 miljoen euro geïnvesteerd. 

Sinds 2022 werken we aan 200 grote fietswerven over heel Vlaanderen, bovenop net geen 380 km vernieuwd fietspad via extra relancemiddelen. Ook onderhouden we vaker onze fietspaden met nieuwe markeringen, extra veegbeurten of het scheren van hagen. De inspanningen zorgden voor een beter fietsrapport met hogere scores op veiligheid en comfort van fietspaden tegenover het vorige meetjaar.

Timing en impact?

Vanaf 31 augustus éénrichtingsverkeer naar Waver op de Waversesteenweg (N4)

Vanaf 31 augustus tot en met eind januari 2027 (huidige planning) starten de aanpassingswerken voor het nieuwe dubbelrichtingsfietspad tussen Tombeek en Overijse. De aannemer werkt in verschillende fasen, waarbij ook rekening gehouden is met een aantal traditionele evenementen in Overijse. 

Om de werken zo vlot en snel als mogelijk te laten verlopen, is in overleg met de gemeente Overijse afgesproken dat er tijdens de volledige duur van de werken éénrichtingsverkeer geldt naar Waver op de gewestweg N4. Zo heeft de aannemer ruimte om op de andere weghelft en in de berm aan het nieuwe dubbelrichtingsfietspad te werken. Ook aan beide kruispunten met de Nijvelsebaan en de Lanestraat gebeuren er aanpassingen.

Opgelet: om het dubbelrichtingsfietspad goed te kunnen aanleggen worden er in sommige delen van de berm extra damplanken ingeheid. Dat gebeurt tijdens de tweede fase en hiervoor zal de Waversesteenweg dan ook 2 weken afgesloten worden. Iedereen volgt dan de ingestelde omleiding.

Werken in een 4-tal fasen:

  • Fase 1 - voorbereidende werken (éénrichtingsverkeer op N4)
  • Fase 2 - werken aan de versteviging van de bermen (opgelet: N4 2 weken afgesloten)
  • Fase 3 - vervolg werken fietspad en start werken aan kruispunt Lanestraat (éénrichtingsverkeer)
  • Fase 4 - vervolg werken fietspad en werken aan kruispunt met Nijvelsebaan (éénrichtingsverkeer)

Algemene hinderinfo:

  • De Waversesteenweg (N4) is van bij de start van de werken afgesloten richting Overijse. Verkeer richting Waver blijft mogelijk. De Lanestraat blijft zo lang mogelijk open, maar zal op een bepaald moment afgesloten worden tijdens de werken. Ook op het kruispunt met de Nijvelsebaan kan er lokale hinder zijn door tijdelijke inname van rijstroken. 
     
  • Fietsers en voetgangers kunnen altijd door aan de noordkant van de N4 (tijdelijk dubbelrichtingsfietspad).
     
  • Bestemmingsverkeer richting Overijse rijdt om via Abstraat, Arthur Michielsplein, Bollestraat en Nijvelsebaan. 
     
  • Doorgaand en zwaar verkeer richting Overijse volgt vanaf de rotonde Chaussée de Bruxelles/N257 de omleiding via Chaussée de Collines (N257), snelweg E411 en Terhulpensesteenweg (N253). 

Tijdens de volledige afsluiting - 2 weken - van de Waversesteenweg volgt alle doorgaand en zwaar verkeer de omleiding

  • Richting Overijse gelden dezelfde lokale en bovenlokale omleidingen als bij de start van de werken.
  • Richting Waver rijdt plaatselijk verkeer dezelfde route in omgekeerde richting.
  • Doorgaand en zwaar verkeer richting Waver wordt dan extra omgeleid via N253, snelweg E411, afrit 5 Rixensart/Bierges, N257 om opnieuw op de Waversesteenweg (N4) terecht te komen.

Begin augustus plaatsen we een aparte subpagina met hinderinfo per fase, ondersteund met een grafisch kaartje.

Vragen? Contacteer ons:

Contact
Wegen en Verkeer Vlaams-Brabant

Contactformulier