Overslaan en naar de inhoud gaan

Herinrichting Diestsesteenweg / Staatsbaan / Leuvensesteenweg tussen Leuven en Tielt-Winge

Ontwerp Kessel-Lo

Ontwerp Kessel-Lo

Status

In Studie

Weg

N2

Ontwerp Kessel-Lo

In februari 2026 volgden heel wat geïnteresseerden het infomoment over de heraanleg van de Diestsesteenweg. Ondertussen zijn nieuwe stappen gezet. De focus van het project ligt vandaag op het nieuwe kruispunt met de Martelarenlaan en op het deel van de Leuvensestraat tot aan de kerk van Blauwput. Op deze pagina leest u hoe het project verder evolueert. We lichten toe welke onderdelen van het ontwerp nu verder worden uitgewerkt, welke onderdelen voorlopig niet verder worden bestudeerd en hoe we omgaan met de reacties die we tijdens en na de infomarkt ontvingen.   

Aangepast ontwerp tussen spoorwegbrug en Lindensestraat 

Voor de heraanleg van de zone tussen de spoorwegbrug en de Lindensestraat focussen het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) en de stad Leuven op de heraanleg van het kruispunt met de Martelarenlaan en op de oversteekplaatsen ter hoogte van de Werkhuizenstraat en de kerk van Blauwput. Die ingrepen moeten de doorstroming en de verkeersveiligheid op de gewestweg N2 verbeteren, ook voor het openbaar vervoer. 

  1. De kruispunten met de Martelarenlaan en de Leuvensestraat vormen we om tot één viertakskruispunt.
  • De Martelarenlaan schuift daarbij op naar de zone waar vandaag de IJzerenwegstraat ligt.
  • Het kruispunt wordt veiliger en duidelijker ingericht, zodat alle weggebruikers vlot en comfortabel alle richtingen uit kunnen.
  • Het kruispunt krijgt meer en langere voorsorteerstroken: vlotter verkeer, minder wachttijden.
  • Er komen slimme verkeerslichten die zorgen voor vlotte doorstroming, met extra aandacht voor openbaar vervoer. Deze verkeerslichten houden rekening met de hoeveelheid verkeer op de weg, waardoor files en wachttijden afnemen. 

Gebruik de pijltjes om de huidige en toekomstige situatie te zien

  1. Tussen het kruispunt met de Martelarenlaan en de Lindensestraat, stelden we in februari een ontwerp voor met ondermeer nieuwe delen busbaan, bredere fietspaden en nieuwe riolering. Die aanpassingen worden niet verder bestudeerd.  
     
    Op dit moment ligt de focus op de heraanleg van het kruispunt met de Martelarenlaan. Deze ingreep moet de doorstroming op de N2 verbeteren, ook voor het openbaar vervoer. Na de uitvoering kunnen we evalueren welk effect deze heraanleg heeft op de reistijden en de betrouwbaarheid van de busverbindingen, voordat verdere ingrepen op de Diestsesteenweg worden overwogen. 
     
  2. We verbeteren de oversteekplaatsen ter hoogte van de Werkhuizenstraat en de kerk van Blauwput. Zo wordt oversteken veiliger en kan het verkeer op de Diestsesteenweg vlotter doorstromen. 

Na de uitvoering van deze aanpassingen, kunnen we evalueren welk effect deze heraanleg heeft op de reistijden en de betrouwbaarheid van de busverbindingen, voordat verdere ingrepen op de Diestsesteenweg worden overwogen.  

Voorlopig geen aanpassingen tussen Lindensestraat en Platte Lostraat 

De volledige Diestsesteenweg van Kessel-Lo tot Tielt-Winge is 15,4 kilometer lang. Om de voorbereiding en uitvoering haalbaar te houden, wordt zo'n omvangrijk project in verschillende deelprojecten opgesplitst. Daarom wordt de heraanleg van het deel van de Diestsesteenweg tussen de Lindensestraat en de Platte Lostraat nu nog niet verder bestudeerd. De bestaande toestand blijft hier behouden.

Eerstvolgende concrete stap: uitvoeringsstudie 

In 2027 starten we met een uitvoeringsstudie. In zo’n studie wordt het ontwerp verder uitgewerkt tot een technisch plan waarmee een aannemer later aan de slag kan.  

Wanneer de omgevingsvergunning aangevraagd wordt en wanneer de werken effectief uitgevoerd zullen worden, hangt af van de beschikbaarheid van budgetten en is op dit moment nog niet gekend. Zodra er daarrond nieuws te melden is, laten we u dat weten via deze nieuwsbrief.   

Wat met jullie aandachtspunten? 

Tijdens en na de infomarkt ontvingen we heel wat reacties op de plannen voor de Diestsesteenweg, onder meer over parkeerplaatsen, bomen, de busbaan richting Diest en de oversteekbaarheid. Omdat er nu geen vrije busbaan wordt gerealiseerd, blijven de parkeerplaatsen en bomen grotendeels behouden. 

De opmerkingen en bezorgdheden uit de infomarkt blijven belangrijk. Wanneer we later volgende deelprojecten uitwerken, nemen we die opnieuw mee. Alle vorige ontwerpen en documenten vindt u terug in de tabbladen op deze pagina. 

Conclusie 
Zoals eerder vermeld ligt de focus nu op het nieuwe kruispunt tot en met de kerk van Blauwput. Na de uitvoering ervan kunnen we evalueren welk effect deze heraanleg heeft op de reistijden en de betrouwbaarheid van de busverbindingen. Daarna kan overwogen worden of en welke verdere ingrepen op de Diestsesteenweg nog nodig zijn. 

Knoop van Kessel-Lo: ontwerpteam gekozen door Stad Leuven 

Op 3 maart 2026 werd het ontwerpteam voor de Knoop van Kessel-Lo gekozen. Meer informatie vindt u op de webpagina van de Stad Leuven.