Overslaan en naar de inhoud gaan

Snelwegparking Honsem heringericht en opnieuw geopend – nieuwe voorzieningen op komst in Honsem en Hoegaarden

Snelwegparking Honsem heringericht en opnieuw geopend – nieuwe voorzieningen op komst in Honsem en Hoegaarden

Op vrijdag 28 maart werd de vernieuwde snelwegparking in Honsem (Boutersem) opnieuw opengesteld voor vracht- en personenverkeer. De parking biedt meer ruimte, veiligheid en comfort, met een duidelijke scheiding tussen vrachtwagens, auto’s en bussen. Later dit jaar krijgt deze locatie ook een volledig nieuwe dienstenzone met laadpalen en sanitaire voorzieningen. In Hoegaarden, aan de overkant van de E40, worden ook nieuwe gebruikersvoorzieningen en laadinfrastructuur gerealiseerd.


Annick De Ridder, Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken: “We maken werk van een moderne snelweginfrastructuur, met veilige rustplaatsen en toekomstgerichte voorzieningen. De herinrichting van Honsem en de nieuwe dienstenzones die er komen – samen met die in Hoegaarden – zijn opnieuw een belangrijke stap richting comfortabele én duurzame mobiliteit.”

Meer info over de nieuwe snelwegparking

Nieuwe dienstenzones in samenwerking met private concessiehouders
De nieuwe gebruikersvoorzieningen in Honsem en Hoegaarden worden gerealiseerd door concessiehouder Circle K, die instaat voor bouw, exploitatie en onderhoud. Ze zullen onder meer bestaan uit:

  • laadpunten voor elektrische personenwagens én vrachtwagens
  • sanitaire voorzieningen
  • een shop met eet- en drinkgelegenheden

De dienstenzone in Honsem opent tegen begin 2026. In Hoegaarden starten de werken dit najaar, met oplevering voorzien in het voorjaar van 2026. Het bestaande tankstation en de winkel in Hoegaarden blijven tijdens de werken geopend.

Deze investeringen passen binnen een ruimer beleid van publiek-private samenwerking. Ook andere bedrijven zoals Fastned en Allego realiseren momenteel bijkomende voorzieningen langs Vlaamse snelwegen.


Groeiend netwerk van laadpunten langs Vlaamse snelwegen
De twee locaties maken deel uit van het Vlaamse plan om tegen eind 2025 om de 25 kilometer laadinfrastructuur aan te bieden langs de snelwegen. Tegen 2027 komen op minstens 13 snelwegparkings ook laadpunten voor vrachtwagens.

De minister besluit: “De omschakeling naar elektrische mobiliteit vraagt niet alleen voldoende laadpunten, maar ook gebruiksvriendelijke rustplekken. Met deze nieuwe voorzieningen creëren we plekken waar mensen niet alleen hun voertuig, maar ook zichzelf kunnen opladen.


Heringerichte parking in Honsem: veiliger en comfortabeler
De parking in Honsem werd sinds de zomer van 2024 grondig vernieuwd:

  • aantal vrachtwagenplaatsen uitgebreid tot 58
  • circulatie verbeterd en zones afgescheiden
  • nieuwe LED-verlichting geplaatstweeginstallatie geïnstalleerd (in werking vanaf mei)
  • waterbeheer verbeterd met een nieuw bufferbekken en filtersysteem


Reacties vanuit de sector
Evy Van Der Paelt, adjunct-directeur van Transport en Logistiek Vlaanderen (TLV): “Een uitgerust chauffeur is een veilige chauffeur. We zijn verheugd dat er opnieuw wordt geïnvesteerd in kwalitatieve rustplaatsen waar vrachtwagenbestuurders in alle comfort kunnen pauzeren. Dit draagt bij tot de verkeersveiligheid en het professioneel imago van de sector.”

Philippe Degraef, directeur van Febetra: “Rustplaatsen met degelijke voorzieningen maken het beroep van vrachtwagenchauffeur aantrekkelijker én veiliger. De uitbreiding van laadcapaciteit en diensten is niet alleen een investering in duurzaamheid, maar ook in de motor van onze economie.”

Vlaams plan voor beter uitgeruste snelwegparkings  
De heraanleg van de snelwegparking in Honsem kadert binnen het plan van de Vlaamse overheid voor beter uitgeruste snelwegparkings. Vlaanderen telt nu 72 plekken waar vrachtwagenchauffeurs kunnen rusten, waarvan twaalf in Vlaams-Brabant. Deze legislatuur worden nog verschillende parkings heringericht of uitgebreid met een kiosk en sanitair. Bovendien wordt er werk gemaakt van een nieuw strategisch netplan dienstenzones. Dat visiedocument zal bevatten hoe de snelwegparkings en dienstenzones de komende jaren verder worden uitgebouwd, met extra focus op de energietransitie.  

Vrachtwagenparkings & faciliteiten 2024

Vrachtwagenparkings & faciliteiten 2024.