Nieuw Strategisch Netplan Dienstenzones als basis voor verdere vernieuwing snelwegparkings
Met de lancering van een nieuw ‘Strategisch Netplan Dienstenzones’ leggen Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Annick De Ridder en het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) de basis voor de verdere ontwikkeling van de Vlaamse snelwegparkings. Naast het verhogen van het comfort en de veiligheid van de parkings, krijgt ook vrachtwagenparkeren ruim aandacht.
Al 8 dienstenzones vernieuwd, 13 extra op de planning
Vlaanderen telt vandaag 72 snelwegparkings of dienstenzones langs of in de buurt van de hoofdwegen. 8 ervan werden de afgelopen vijf jaar vernieuwd, en 13 staan de komende vijf jaar op de planning om vernieuwd te worden. "Samen gaat het om een publiek-private investering van meer dan 100 MIO euro. Bij de vernieuwingen wordt zowel het comfort als de veiligheid, de parkeercapaciteit en het aanbod diensten op de snelwegparkings verbeterd," duidt Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Annick De Ridder.
De meeste parkings worden vernieuwd door concessiehouders; de andere gebeuren AWV zelf. Die laatste bepaalt wel steeds de randvoorwaarden. Dat zijn eisen die de overheid stelt rond bijvoorbeeld de aanwezigheid van laadinfrastructuur, parkeermogelijkheden, sanitair of recreatieruimte.
Streefbeeld voor spreiding en inrichting
Om de vernieuwingsoperatie verder te stroomlijnen, publiceert AWV vandaag een nieuw visiedocument. Het 'Strategisch Netplan Dienstenzones' – dat tot stand kwam in samenwerking met o.a. mobiliteitsorganisaties en de transportsector – bepaalt een streefbeeld waar welk type parking nodig is langs snelwegen, wat mogelijk nieuwe locaties zijn en hoe de inrichting er kan uitzien.
Minder dan een uitbreiding van het aantal dienstenzones, wordt vooral een betere inrichting van de bestaande parkings beoogd. Dat wil zeggen dat bij de vernieuwing van een parking o.a. de parkeercapaciteit, de veiligheid en de duurzaamheid wordt verbeterd. Ook wordt sterk ingezet op een inrichting die sluikstorten bemoeilijkt, net als op de installatie van elektrische laadinfrastructuur.
Basisaanbod
In het streefbeeld beschikt elke parking over hetzelfde basisaanbod dat elke weggebruiker een minimum aan betrouwbare voorzieningen garandeert. Denk aan voldoende sanitaire voorzieningen, drinkwater, veilig ingetekende parkeerplaatsen, picknickbanken en laadinfrastructuur.
Naargelang de locatie van de parking, kan het aanbod variëren. In de buurt van steden zijn de diensten bijvoorbeeld meer gericht op pendelaars; in landelijk gebied eerder op vrachtvervoer.
Extra aandacht voor vrachtwagenparkeren
Vrachtwagenchauffeurs moeten veilig en makkelijk kunnen uitrusten op onze parkings tijdens hun rit. Bij elke vernieuwing van een parking bekijken we dan ook hoeveel extra parkeerplaatsen we kunnen aanleggen. Waar er de mogelijkheid en de vraag is, gaan we parkingplaatsen uitbreiden.
Gemiddeld vinden vrachtwagenchauffeurs vandaag om de 30 km een parking waar ze terecht kunnen om kort te parkeren, voor het respecteren van hun rij- en rusttijden. In totaal zijn er op het Vlaamse hoofdwegennet 72 snelwegparkings met parkeervoorzieningen voor vracht, goed voor in totaal 2.886 plaatsen, een toename van 266 plaatsen op 5 jaar. Het nieuwe Netplan stelt daarbij nog eens een extra groei voorop van 500 tot 800 parkeerplaatsen.
Oneigenlijk gebruik
Maar vrachtparkeerplaatsen bijcreëren is lang niet de enige oplossing. Er is immers ook heel wat foutief gebruik is van de vrachtwagenparkings langs snelwegen, wat plaatsen wegneemt van die groep - i.e. vrachtverkeer op doorreis - waarvoor de parking bedoeld is.
Zo worden parkings geregeld gebruikt als ‘buffer’ voor langetermijnparkeren aan bedrijventerreinen of industriezones in de buurt. Wanneer er op die plekken geen plaats is, zakken vrachtwagens soms noodgedwongen af naar de snelwegparkings. Naast de overheid spelen ook de transportbedrijven een belangrijke rol in het aanbieden van voldoende parkeermogelijkheden voor hun chauffeurs.